Zafír
A zafír a korund nevű ásványcsoport drágaköve.
A korund az oxidok és hidroxidok osztályába tartozó ásványfajta.
A vegyileg tiszta korund színtelen és áttetsző, de szennyeződések hatására elszíneződhet: vörös színű változata a rubin, kék változata a zafír, narancssárga változata pedig a padparadsa. A színtelen drágakőváltozata a leukozafír.
A Zafír
- MOHS-keménysége: 9
- Fajsúlya: 3,95 – 4,03
- Kristályszerkezete: trigonális
- Átlátszóság: átlátszótól az átlászatlanig
- Poszín: fehér
- Képlet: Al2O3
- Ásványtanilag: korund
- Ásványtani osztály: alumínium-oxid
- Keletkezés módja: vulkáni, többnyire átalakult
A zafír a korund nevű ásványcsoport drágaköve. A ’korund’ szó – mely hindi nyelven ’kurund’ – jelentése: kemény kő. Minden drágakő minőségű korundot, amely nem vörös, zafírnak neveznek. A közönség általában ezt az elnevezést a kék színű kőre érti.
Fő színét két vagy három vegyértékű vas adja. A vas- és titánszennyeződés következtében létrejött színváltozások sokféle árnyalatot eredményeznek.
A rubinon és zafíron kívül a különböző színű korundokat összefoglaló névvel fancy stones-nek nevezik s az egyes változatok a következők: világos kékeszöld, akvamarinszínű: orientális akvamarin; smaragd-zöld: orientális smaragd; sárgászöld: orientális krizolit vagy orientális peridot; sárga: orientális topáz; sárgásvörös: orientális hiacint; ibolyaszínű: orientális ametiszt. A narancssárga korundot padparadsának hívják.
Előfordulás
Srí Lanka, Thaiföld, Kenya, India, Kína, Ausztrália
Főbb lelőhelyek
Jó minőségű zafír található Burmában, Srí Lankán és Indiában. A legjobb indiai zafír búzavirágkék és Kasmírban található, akár pegmatitos ércekben vagy víz koptatta kövekként hordalékokban. A thaiföldi, ausztráliai és nigériai zafír sötétkék, majdnem feketének hat. Montanában (USA) fémesen kék színűt bányásznak.
Egyéb lelőhelyei: Kambodzsa, Brazília, Kenya, Malawi és Kolumbia.
Napjainkban már nagyobb mennyiséget állítanak elő belőle, mint amennyit a természetes lelőhelyek szolgáltatnak. Elektromos kemencében bauxitból, 3000 °C-on szintetizálható. A forgalomban lévő ékköveket, valamint a műszerek, órák tengelycsapágyául szolgáló korundot is mesterséges úton, ún. Verneuil-kemencében állítják elő.
Gyógyhatások
Alvás, agy, agyalapi mirigy, belek, csigolyák, csökkenti a vérnyomást, emésztés, epehólyag, fájdalmak, földsugárzás, gyomorfekély, hormonok, izomrendszer, láz, máj, méregtelenítés, mirigyek, napfonat, röntgensugárzások, szem, szemhályog, szív, szellemi megerőltetés, vesék. megszűnteti a fejfájást, tisztítja a fejet. Védi a látást és segíti az idegen testek eltávolítását a szemből.
Erősíti és stimulálja a szívet. Immúnissá tesz a fertőző betegségekkel szemben