Jadeit (Jade)
Századokon keresztül azt hitték, hogy egyféle Jade létezik, míg 1863-ban két típusát azonosították: a jadeitot és a nefritet.
Kristályszerkezet: monoklin
Összetétel: nátrium-alumínium-szilikát
Keménység: 7
Fény: zsírfény, gyöngyházfény
Századokon keresztül azt hitték, hogy egyféle Jade létezik, míg 1863-ban két típusát azonosították: a jadeitot és a nefritet. A nefrit gyakoribb, de mindkettő finomszemcsés, faragásra alkalmas kő.
A jadeit a piroxén csoporthoz tartozik. Sokféle színnel fordul elő:
zöld, fehér, lila, fehér, rózsaszín, barna, vörös, kék, fekete, narancs és sárga.
A legtöbbre értékelt kő az imperial-jade, amely élénk smaragdzöld krómtartalma miatt. A fényezett jadeit felülete általában gödröcskés.
Előfordulás
A jadeit metamorf kőzetekben és hordalékban található. Néhány rögön barna kéreg fejlődött ki a levegőn, mállás következtében. Faragáskor, a kő megmunkálásakor ezt eltávolítják.
A legfontosabb jadelelőhely Burmában és Kínában van, ez utóbbiban több mint 200 éve bányásznak áttetsző imperial-jadeet.
A jade történelmileg fontos forrása Guatemala, a közép-amerikai indiánoknak szolgáltatott alapanyagot a faragáshoz. Japánban és Kaliforniában (USA) is előfordul.
Megjegyzés
A spanyol conquistadorok átvették a jade használatát, amikor elfoglalták Közép-Amerikát és gyakran viseltek belőle készült amuletteket. Piedra de hijadanak (lágyékkő) vagy piedra de los rinones (vese)kőnek nevezték, és úgy gondolták, hogy megelőzi vagy meggyógyítja a vesebetegségeket.
![]() |
Mexikói maszk Ezt az átlátszatlan, foltos zöld maszkot valószínűleg 1753 készítették Mexikóban. A régebbi jadeit faragások jellegzetesen gödrös felületűek, a modern csiszolás sima felületet ad. |
Forrás: Cally Hall: Drágakövek